Charakteristika

Až 20 cm dlouhé luskovité plody s křehkou, světle hnědou až skořicově hnědou matnou drsnou slupkou – skořápkou. V lusku může být až 10 semen obalených tmavou červenohnědou dření hutné mazlavé konzistence, podobnou sušeným datlím či fíkům, se sladkokyselou chutí připomínající švestková povidla. Kyselé odrůdy tamarindu jsou většinou používány k dochucování pokrmů, sladké formy se konzumují jako čerstvé ovoce.

Využití

Kyselý tamarind Je používán k výrobě nápojů, marmelád, omáček, žvýkacího tabáku a sirupů. Přidává se do dezertů, ale i do masitých pokrmů především asijské a latinskoamerické kuchyně, často ve formě sladkokyselé omáčky podobné sójové omáčce, nebo čerstvý jako dochucovadlo. Dochucují se jím různé druhy indických čatní a přidává se do klasických indických nebo thajských pokrmů z rýže a masa nebo do polévek. Mladé listy a lusky slouží jako zelenina, kyselá dužina mladých lusků se přidává do teplých pokrmů. Semena se vaří nebo praží a používají se jako přísada do kávy. Sladký tamarind Plody jsou výrazně sladší a příjemnější chuti, konzumují se převážně čerstvé, nebo se používají k přípravě sladkých omáček k dezertům a masům.

MŮŽETE VYZKOUŠET
  • Dušené vepřové maso v omáčce z kyselého tamarindu
  • Černé fazolky v ostré omáčce z kyselého tamarindu
  • Dušená zelenina s curry, kyselým tamarindem a kokosovým mlékem
  • Krab s omáčkou z kyselého tamarindu
  • Grilované kuře s polevou ze sladkého tamarindu a pomeranče
  • Omáčka k foia gras ze sladkého tamarindu
  • Marinovaná kachní prsa s omáčkou ze sladkého tamarindu
  • Dhál bat – směs dušené červené čočky s kyselým tamarindem, zázvorem, chilli a koriandrem
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Dřeň tamarindu se skládá z 35 % cukru a 20 % organických kyselin. Je využíván také jako přírodní projímadlo. Původem z tropické východní Afriky. Pěstuje se především v Indii a v tropických oblastech. Byl známý již ve 4. století př. n. l. starým Řekům a Egypťanům. Bývá nazýván indickou nebo také kyselou datlí.


JASFRESH, s.r.o.

Šumperská 438
787 13 Rapotín
Tel.: (420) 602 574 332
Email: expedice@jasfresh.cz
IČ: 03826325

Najdete nás na google map

Vaše zpráva

expedice@jasfresh.cz