Charakteristika

Pomelo je největší citrusový plod, který dosahuje 15–25 cm v průměru a váží až 2 kg. Má nejčastěji světle zelenou až žlutou barvu, se sladkou bílou, u některých druhů růžovou až červenou dužinou podobnou grepu, ale bez semen nebo jen s malými semínky. Slupka je silná, hutná, na povrchu lesklá a porézní, blíže k dužině bílá a houbovitá. Chuťově nejvíce připomíná jemnější, sladší grep, bez hořkosti nebo jen jemně nahořklý. Blanky pokrývající jednotlivé dílky jsou však hořké a nekonzumují se. Odrůda nam roi pochází z Vietnamu a je osvěžující, mírně navinulá a nahořklá. Odrůda honey pomelo je pěstována v jihovýchodní Číně, na trhu je dostupná pouze v období od listopadu do března. Neobsahuje semínka, je velmi šťavnatá, jemná a má výrazné medové aroma. Má sladkou, jen jemně navinulou chuť. Zdravé pomelo by mělo mít lesklou slupku, pružnou, ale pevnou na omak. Vydrží dlouhé skladování, zejména v chladnějším prostředí.

Využití

Dužina se konzumuje syrová, vyrábí se z ní džus, míchané nápoje, přidává se do ovocných i zeleninových salátů. Ze slupky se vyrábí marmeláda nebo se kanduje v cukru či namáčí v čokoládě. Často je využívána také v čínské kuchyni k přípravě teplých pokrmů, stejně jako kůra jiných citrusů – nejčastěji ve sladkých dezertních polévkách. Na Filipínách se nakrájená dužina pomela před konzumací posolí a kombinace s masem, solí, plody moře či bylinkami jsou zde velmi oblíbené a chutné.

MŮŽETE VYZKOUŠET
  • Copa de pomelo – španělský salát s pomelem, okurkami a zálivkou z jogurtu, majonézy, soli a pepře
  • Thajský salát s pomelem, cherry rajčátky, šalotkou a arašídy, s pikantním dresinkem
  • Sorbet z limet, pomela a limetové šťávy
  • Goi buoi – vietnamský salát s pomelem, kuřecím masem, šalotkami, arašídy, karotkou, okurkou, rybí omáčkou, koriandrem, mátou a krabem
  • Thajské curry z vepřového masa s pomelem
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Jako všechny citrusy má vysoký obsah vitaminu C, hořčíku, vápníku, mědi a dalších stopových prvků. Původem je z jihovýchodní Asie, pěstuje se v USA, Číně, jižní Africe, Mexiku a Sýrii.


JASFRESH, s.r.o.

Šumperská 438
787 13 Rapotín
Tel.: (420) 602 574 332
Email: expedice@jasfresh.cz
IČ: 03826325

Najdete nás na google map

Vaše zpráva

expedice@jasfresh.cz