Charakteristika

Jde o větší banány s tužší slupkou, které se používají převážně na vaření. Teprve tepelná úprava přemění velké množství škrobu na cukr a změní chuť těchto zeleninových banánů. Nejdříve jsou plody zelené – tyto nezralé banány mají škrobovou, bramborovou a natrpklou chuť a nejsou vhodné ani na vaření. Postupně však žloutnou a následně se na nich objevují černé skvrny, což je známkou, že je po tepelné úpravě lze konzumovat. Zcela zralé jsou úplně černé – tyto se dají jíst také bez tepelného zpracování.

Využití

Plantainy mají v gastronomii široké uplatnění. Ze zralého banánu se často připravuje kaše zvaná fufu, která je populární především v Africe a Karibiku. Můžete jej však také smažit, vařit, péct, restovat sušit, mlít na mouku a v Africe z těchto banánů dokonce vaří i pivo. Populární forma úpravy je jejich nakrájení na proužky a smažením na křupavé chipsy. Jsou také oblíbenou přílohou k masu či rýži.

MŮŽETE VYZKOUŠET
  • Na kolečka nakrájené smažené plantainové chipsy
  • Plantainová polévka
  • Dušené hovězí se zelím a plantainy
  • Grilované rybí filety s kokosovou salsou a plantainy
  • Mořský okoun v těstíčku z plantainu s mangovou omáčkou
  • Grilované plantainy s glazé z hnědého cukru
  • Vepřové kotlety s plantainovou kaší
  • Krabí salát s plantainovými chipsy a avokádem
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Plantainy obsahují vitamíny B6, C, K a také beta-karoten a kyselinu listovou. Proto je jejich konzumace prospěšná pro lidské zdraví především z hlediska krvetvorby, krevní srážlivosti a tvorby červených krvinek. Z minerálů jsou v nich obsaženy železo, hořčík, zinek, jód, fosfor a selen. Jsou důležitou potravinou ve východní a střední Africe a v některých částech Asie, kde je lidé znali a jedli nejspíš už v 6. století před naším letopočtem. Tyto zeleninové banány jsou dostupné po celý rok, původem jsou z Indie a jihovýchodní Asie. V některých zemích se velké plantainové listy používají jako talíře.


JASFRESH, s.r.o.

Šumperská 438
787 13 Rapotín
Tel.: (420) 602 574 332
Email: expedice@jasfresh.cz
IČ: 03826325

Najdete nás na google map

Vaše zpráva

expedice@jasfresh.cz