Charakteristika

Oválné až kulovité bobule jsou plody různých druhů kaktusů, 10–20 cm dlouhé, některé váží až 1 kg. Silná slupka bývá podle druhu žlutá, zelenorůžová, křiklavě růžová až karmínově červená a je pokryta několika výraznými šupinovitými výrůstky, které tvarem připomínají plameny. Dužnina červené pitahaji je bílá nebo karmínově červená s četnými malými černými semínky, podobnými chuťově i vzhledem černému sezamu. Je velmi šťavnatá, mírně nasládlá, nevýrazné chuti připomínající meloun. Žlutá pitahaya má méně dekorativní vzhled, ale její dužnina má velmi příjemnou chuť připomínající angrešt nebo zlaté kiwi, ale je méně nakyslá. Nezralé plody dozrávají při pokojové teplotě. Zralé plody jsou citlivé na otlaky a měly by být uskladněny v chladu. Plody je třeba důkladně omýt, protože rostliny bávají ošetřovány pesticidy.

Využití

Červená pitahaja Pro její méně výraznou chuť ji doporučujeme servírovat samotnou – vychlazenou a ochucenou šťávou z limetky, nebo naopak jako doplněk k vyrázným ingrediencím. Aby vynikl její dekorativní vzhled, podáváme ji podélně rozříznutou nebo krájenou jako meloun. Semínka mají příjemnou oříškovou chuť a obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, které však tělo vstřebá pouze tehdy, když jsou semínka rozkousána.

Žlutá pitahaja Nejčastěji se podává čerstvá, podélně rozkrojená a někdy ochucená šťávou z limetky, vynikající je v ovocných salátech a mléčných koktejlech.

MŮŽETE VYZKOUŠET
  • Salát s červenou pitahajou a modrým sýrem
  • Želé ze žluté pitahaji s čerstvou mátou
  • Ovocné špízy s červenou pitahayou, hroznovým vínem a physalis
  • Plněná červená pitahaja (miska z pitahaji plněná směsí kuřecího masa, kousky pitahaji a mátou)
  • Řecký jogurt s medem, žlutou pitahajou a müssli
  • Mléčný koktejl ze žluté pitahaji
  • Ovocný salát ze žluté pitahaji, pomeranče a jahod
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Má malý obsah kalorií. Plody obsahují hodně vitaminu C, vápníku, fosforu a vlákniny. Ve větším množství může mít projímavé účinky. Původem ze Střední a Jižní Ameriky, pěstuje se také v Asii, Austrálii, na Havaji a v Izraeli. Vzhled červené pitahayi je tak charakteristický, že po ní v Guatemale pojmenovali jeden odstín barvy.


JASFRESH, s.r.o.

Šumperská 438
787 13 Rapotín
Tel.: (420) 602 574 332
Email: expedice@jasfresh.cz
IČ: 03826325

Najdete nás na google map

Vaše zpráva

expedice@jasfresh.cz