Charakteristika

Petržel kadeřavá neboli kudrnka je jednou z forem listové petržele. Dá se říci, že je všeobecně o něco používanější než listovka díky větší dekorativnosti. Zvláště dříve se u nás těšila velké oblibě. Jakožto dvouletá rostlina vytváří v prvním roce listovou růžici sytě zelených listů. Listy jsou značně tuhé a přestože se to na první pohled díky jejich zkadeření nezdá, listové úkrojky mají stejný tvar jako u hladké formy listové petržele. Jsou tedy dva až třikrát peřenosečné a úkrojky jsou pilovité. V druhém roce pěstování vyráží z listové růžice lodyha, která nese žluté okolíky. Z těchto okolíků se potom na podzim dají sbírat semena, jimiž jsou hnědé dvounažky. Co se týče chuti petrželka je neutrální bylinkou a spíše doplňuje chuť ostatních ingrediencí. Dobré tedy je, že přestože ji použijete do každého jídla, nechutnají všechny stejně jako by se tomu stalo při použití některých velmi aromatických bylinek. Velkou výhodou kudrnky je, že se jí i při minimální péči dobře daří na zahrádce nebo na balkóně, takže je stále k dispozici.

Využití

Vzhledem k velmi podobné chuti obou forem listových petrželí je jejich použití téměř totožné. Přesto ale labužníci upřednostňují hladkou petržel před kudrnkou s tvrzením, že její chuť je díky vyššímu obsahu apiolu nesrovnatelně silnější. Kudrnce ovšem nemůžeme upřít její skvělý vzhled, kterým je přímo předurčena ke zdobení jídel. Nasekané čerstvé listy se přidávají do polévek, omáček, brambor a rýže, salátů a salátových dresinků, sýrů i vaječných pokrmů. Také se hodí k přípravě rybích pokrmů, ale i k jiným masům, k dochucení majonéz a je součástí mnoha směsí koření. Zajímavou 'směsí' je 'bouquet garni', což je vlastně svazek bylinek (většinou petržele, tymiánu a bobkového listu), který se používá při přípravě vývarů a omáček. Před podáváním se z polévky nebo omáčky vytahuje. Ve všech těchto případech ale nejde jen o 'ozelenění' pokrmů, jak by tvrdili příznivci hladké petržele. I kudrnka je aromatická a velmi chutná bylinka. Čerstvá vydrží v lednici velmi dlouho. Dá se ale také mrazit nebo sušit.

MŮŽETE VYZKOUŠET
  • Musaka (zapečené brambory s lilkem, mletým jehněčím a hrstí petrželky)
  • Francouzská celerová polévka se smetanou a sekanou petrželkou
  • Altajské karbanátky s rybím a hovězím masem, česnekem a sekanými bylinkami
  • Bosáky s petrželkou (knedlíky z bramborového těsta)
  • Bylinkové máslo s petrželkou, libečkem a špetkou muškátového květu
  • Losos po laponsku (losos na másle s petrželkou a citrónovou šťávou)
  • Čočková polévka s baby mrkvičkou a petrželkou
  • Mušle na víně s petrželkou
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Petržel se původně vyskytovala v Středomoří a ve Střední Asii. Dnes roste po celém světě a její obliba je obrovská. Podle historiků se v některých lokalitách pěstovala už v době kamenné. Petrželová nať je ceněna pro vysoký obsah vitamínů a minerálů. Petržel má močopudné účinky, povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Dále působí na stahování dělohy po porodu a podporuje laktaci. Požití většího množství překrvuje sliznice. Pravidelnou konzumací čerstvé petržele lze zlepšit stav problematické pleti. Dále čistí krev a zmírňuje křeče.


JASFRESH, s.r.o.

Šumperská 438
787 13 Rapotín
Tel.: (420) 602 574 332
Email: expedice@jasfresh.cz
IČ: 03826325

Najdete nás na google map

Vaše zpráva

expedice@jasfresh.cz