Charakteristika

Plod velikosti cca 3 cm v průměru je kulatý, obalený pevnou, tenkou a křehkou světle žlutohnědou až červenohnědou slupkou. Dužina uvnitř je sklovitě bílá až nažloutlá (u některých druhů až načervenalá), sladká, šťavnatá a aromatická s jemně slanou příchutí. Nejedlé tmavé semeno je malé, kulaté a tvrdé. Plod je podobný liči, ale je méně sladký. Při pokojové teplotě vydrží několik dní, díky tvrdší slupce je poměrně odolný proti otlakům. Dužinu lze také zmrazit.

Využití

Nejčastěji se konzumuje čerstvý, v Číně je většinou využíván konzervovaný nebo sušený. V čerstvém nebo sušeném stavu je často přidáván do dezertních východoasijských polévek, dezertů a jídel typu sweet & sour. Plody bývají i konzervovány ve sladkém nálevu. Sušený longan má na rozdíl od čerstvého plodu tmavě hnědou až černou barvu.

MŮŽETE VYZKOUŠET
  • Pečené kuře s longanem a makadamovými oříšky
  • Longan plněný sýrovou směsí
  • Rýže s longanem a lotosovými oříšky
  • Vodka s ledem, longanem a sirupem • Sweet & sour z vepřového masa, longanem a červenou paprikou
  • Hlávkový salát s longanem, císařským hráškem a kuřecím masem, sypaný makadamovými oříšky
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Dužina s prosvítajícím semenem připomíná oční bulvu s duhovkou, odtud název dragon eye - dračí oko. Longan je tropické ovoce původem z Číny a bývalé Indočíny (Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam, Taiwan). Díky své podobnosti s liči je často nazýván „malým bratrem liči“ nebo „otrokem liči“. V orientální medicíně je považován za prostředek, který má zklidňující účinky na žaludek a může působit jako protijed při otravách. Semeno je používáno jako mýdlo.


JASFRESH, s.r.o.

Šumperská 438
787 13 Rapotín
Tel.: (420) 602 574 332
Email: expedice@jasfresh.cz
IČ: 03826325

Najdete nás na google map

Vaše zpráva

expedice@jasfresh.cz