Charakteristika

Plody velikosti až 3–6 cm mají tvar hrušky či zdola zploštělé kapky, barva slupky záleží na odrůdě, nejčastěji je zelená nebo tmavě fialová. Některé odrůdy jsou na povrchu silně bíle ojíněné slabou vrstvou zkrystalizovaného cukru, podobně jako švestky. Dužnina je purpurově růžová s odstíny tmavě oranžové, sametová, měkká a plná malých semínek, které vytváří charakteristickou granulkovitou konzistenci fíků. Chuť fíků je jemně sladká a lahodná. Brazilské fíky, které jsou dostupné po většinu roku, jsou o něco méně plné v chuti, ale jejich vnější vzhled a životnost je lepší. Naproti tomu fíky izraelské a turecké jsou výrazně lahodnější. Dužina zralých fíků se doslova rozplývá na jazyku. Fíky jsou velmi citlivé na otlaky a špatně se transportují. Nemají příliš dlouhou trvanlivost, doporučuje se tedy co nejdříve je spotřebovat. Slupka by měla být poddajná, ale pružná a pevná, bez otlaků a poranění, plody se slupkou svraštělou u stopky již bývají přezrálé.

Využití

Fíky se nejčastěji konzumují syrové, nebo se z nich připravují džusy, kompoty, saláty, marmelády, vína a likéry. Fíky se také velmi často plní různými náplněmi – typicky sýrem (výborně se doplňují s kozími sýry), šunkou apod. Velmi chutné jsou i kandované. V teplé kuchyni se fíky nejčastěji používají pro přípravu omáček k masu. Jejich sladkokyselá chuť vhodně doplňuje například pečeni z bažanta či zajíce, ale i pokrmy z vepřového masa nebo kuřete. Fíky se používají také pro přípravu dezertů. Výborné jsou například s portským vínem a šlehačkou nebo s vanilkovou zmrzlinou.

MŮŽETE VYZKOUŠET
  • Konzumuje se hlavně čerstvá, rozpůlená a pokapaná limetovou šťávou
  • Čerstvé fíky s kozím sýrem, prosciuttem, nebo uzeným lososem
  • Salát s fíky, hroznovým vínem, pomerančem, melounem, medem a javorovým sirupem
  • Koláč s mandlemi a fíky
  • Koláč (Pie) s čerstvými fíky
  • Zapečené fíky s medem a domácí zmrzlinou, případně fíky marinované ve víně a pak pečené
  • Salát – fíky, med, gorgonzola, čerstvý tymián
  • Foie gras s fíkovou omáčkou • Omáčka z fíků k telecímu nebo jehněčímu masu
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Fíky patří mezi nejvýznamnější přírodní zdroje vápníku, fruktózy a vlákniny, jsou bohaté také na fosfor, beta karoten a vlákninu. Obsahují také draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak. Mají projímavé účinky. Pocházejí z Blízkého Východu, ale dnes se pěstují zejména v Brazílii, Španělsku, Izraeli a Turecku. Jsou jedním z nejdéle konzumovaných druhů ovoce vůbec. Odpradávna byly v místech svého výskytu důležitou složkou výživy a pro mnoho starověkých národů byl fíkovník posvátným stromem. Jelikož je životnost fíků velmi limitovaná, většina světové produkce se dodnes suší, stejně jako to dělali již staří Egypťané.


JASFRESH, s.r.o.

Šumperská 438
787 13 Rapotín
Tel.: (420) 602 574 332
Email: expedice@jasfresh.cz
IČ: 03826325

Najdete nás na google map

Vaše zpráva

expedice@jasfresh.cz