Charakteristika

Zelené plody oválného nebo vejčitého tvaru jsou pokryty tenkou voskovou kůžičkou s jemnými chloupky, kterou je možno konzumovat, ale častěji se fejchoa konzumuje loupaná. Dužina je krémové barvy, měkká a želatinová, jemně zrnitá. Střed plodu je plný malých semínek, která jsou měkká a jedlá. I po dozrání má fejchoa stále tmavě zelenou barvu. Fejchoa má mírně kyselou chuť připomínající směs lesních jahod, angreštu, kiwi a ananasu. Velmi sladce a výrazně voní. Nejlepší chuti dosahuje fejchoa ve stádiu vysoké zralosti, když je slupka poddajná a měkká. Plody jsou velmi citlivé na otlaky a v pokojové teplotě nevydrží příliš dlouho, lze je však uchovávat v lednici nebo i zmrazit.

Využití

Nejčastěji se fejchoa konzumuje čerstvá, samotná nebo v dezertech a ovocných salátech nebo tzv. smoothies, kdy je ovoce rozmixováno samotné nebo s přidáním ledové tříště, mraženého ovoce, medu či jogurtu. Vynikající je však také tepelně upravená jako náplň do sladkého pečiva. Lze ji také přidat do jogurtů, zmrzliny nebo čatní, z hodně zralých plodů se vyrábí velmi chutný džus. Po rozkrojení je dobré dužinu pokapat citronem nebo limetou, aby nezhnědla.

MŮŽETE VYZKOUŠET
  • Konzumuje se hlavně čerstvá, rozpůlená a pokapaná limetovou šťávou
  • Koláč z čerstvé fejchoy s mandlemi
  • Ovocný salát z fejchoy, jahod a čerstvých fíků
  • Pečené půlky fejchoy s vanilkovým krémem
  • Muffins – dortíčky z fejchoy a zázvoru
  • Salsa s fejchoy, cibulky, hnědého cukru a čersvě mletého pepře
  • Mražený jogurt s fejchoou
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI

Původem ze subtropických oblastí Brazílie, Kolumbie a Argentiny. Dnes se nejvíce pěstuje na Novém Zélandě, Kalifornii a na pobřeží Středozemního a Černého moře.


JASFRESH, s.r.o.

Šumperská 438
787 13 Rapotín
Tel.: (420) 602 574 332
Email: expedice@jasfresh.cz
IČ: 03826325

Najdete nás na google map

Vaše zpráva

expedice@jasfresh.cz